nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Wtorek, 2023.11.28 :: Lesława, Zdzisława - temperatura -2.8°C - prďż˝dko�� wiatru 3.6km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Warianty przebiegu tras kolejowych przez Palowice w ramach inwestycji CPK

nawigacja: Strona g��wna » Archiwum: Aktualności » Warianty przebiegu tras kolejowych przez Palowice w ramach inwestycji CPK

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1 800 km nowych linii, które mają powstać w naszym kraju do końca 2034 r. Dla ponad 500 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Dla mieszkańców Palowic najważniejsza jest bez wątpienia planowana budowa linii kolejowej dużych prędkości na odcinku Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa, która może przechodzić przez teren naszego sołectwa.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych CPK prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych i aż 1 789 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka Centralny Port Komunikacyjny. W województwie śląskim planowana jest budowa przez CPK 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja przez PKP PLK 246 km linii istniejących.

 

Jedną z tych inwestycji będzie budowa linii kolejowej nr 170 na odcinku: Katowice - Chybie – Jastrzębie Zdrój – Godów – granica państwa. Na przygotowanie dokumentacji dla tego projektu spółka CPK otrzymała dofinansowanie z unijnego Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility). W ramach tego zadania powstanie nowe połączenie transgraniczne Katowice – Ostrawa, które będzie elementem transeuropejskiej sieci TEN-T.

 

Obecnie spółka CPK prowadzi dla tego odcinka zaawansowane postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Podpisanie umowy planowane jest w maju tego roku. W ramach tego studium przygotowana zostanie potrzebna dokumentacja, wraz ze wskazaniem rekomendowanego przebiegu linii kolejowej w zakresie koniecznym do prowadzenia działań na kolejnych etapach inwestycji. Przebieg wariantów, które są obecnie brane pod uwagę i będą rozpatrywane w ramach STEŚ, przedstawia mapa, zamieszczona poniżej.

 

Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas przedstawiciele spółki zaprezentują warianty przebiegu tras na podkładach geodezyjnych (mapach) z propozycjami konkretnych rozwiązań technicznych.

 

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. wybrany zostanie tzw. wariant inwestorski, który następnie poddany będzie analizie w ramach procedury uzyskania decyzji środowiskowej (DUŚ). W ramach DUŚ również są przewidziane konsultacje społeczne. Na tym etapie będzie można już mówić o ostatecznym przebiegu linii kolejowej i o tym, w jakim zakresie będzie ona przechodziła przez teren Palowic.

Mapa w pełnej rozdzielczości do zobaczenia TUTAJ.

CPK Palowice 2021 - Palowice.NET

źródło: Urząd Miasta Żory

 

Poleďż˝ na Facebook