nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Piďż˝tek, 2024.07.12 :: Jana, Brunona - temperatura 19.8°C - prďż˝dko�� wiatru 2.9km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Dożynki powiatowe Bełk - Palowice 2012

nawigacja: Artykuły » Dożynki powiatowe 2012Dożynki powiatowe 2012 Bełk - Palowice
"Dobrymi ludźmi żyzna nasza mała ojczyzna – ziemia rybnicka"
pod takim hasłem 26 sierpnia br. w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny odbyły się Dożynki Powiatowe.

Uroczystości rozpoczęła msza św. dziękczynna w Kościele pw. św. Jana Sarkandra w Bełku, skąd do Palowic wyruszył blisko kilometrowy barwny i głośny korowód dożynkowy, podziwiany i oklaskiwany przez licznie zgromadzonych wzdłuż trasy przejazdu mieszkańców. 
Role Starostów Dożynek sprawowali sołtysi wsi, w których zorganizowano wydarzenie – Jolanta Szejka oraz Bernard Strzoda. Oni to przekazali na ręce Starosty Powiatu Rybnickiego, Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz wójtów gmin Jejkowice, Lyski, Gaszowice i Świerklany pięknie przystrojone bochny chleba - symbole tegorocznych plonów.
Tradycyjnie podczas imprezy, wybrano najpiękniej udekorowany pojazd oraz najładniejszą koronę dożynkową, a jury miało w tym roku bardzo trudny wybór, gdyż mieszkańcy powiatu nie szczędzili starań i inwencji. 

W kategorii najpiękniej udekorowany pojazd pierwsze miejsce zajęło sołectwo Szczejkowice, natomiast wyróżnienie przyznano Palowicom i Bełkowi. 

W kategorii najpiękniejsza korona dożynkowa największe wrażenie na jurorach zrobiła palowicka korona. Wyróżniono także Stanowice i Dębieńsko. 

Imprezie towarzyszyły wystawy prac plastycznych, rękodzieła artystycznego oraz stoiska wytwórców produktów lokalnych i regionalnych. 

O oprawę artystyczną dożynek zadbali: Orkiestra Miejska "Dębieńsko", Formacja taneczna "Zygzak", zespół śpiewaczy "Karolinki", Trojoki, Magda Durecka oraz zespół Happy Folk.
Przygotowano także szereg atrakcji dla najmłodszych. Nie zabrakło znakomitego poczęstunku, który serwowały przedstawicielki wszystkich kół gospodyń z terenu Czerwionki-Leszczyn.

"Jestem pod wrażeniem efektów zaangażowania mieszkańców naszej gminy i całego powiatu – komentował burmistrz Wiesław Janiszewski. - Dożynki udały się znakomicie!"

Słów podziwu pod adresem mieszkańców nie szczędzili także sołtysi Bełku i Palowic.

"Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk – wylicza J. Szejka. - Poza wykonaniem korony i wozu, staraliśmy się pięknie udekorować nasze sołectwo na przyjęcie gości". 

Podobnie było w Palowicach - wzdłuż całej ulicy można było zobaczyć pomysłowe dożynkowe dekoracje, palowiczanie wykonali i ustawili przy wjeździe do sołectwa ogromne "witacze".

"Przygotowanie takiej imprezy jest sporym wyzwaniem – podkreśla B. Strzoda. - Ale nasi mieszkańcy po raz kolejny nie zawiedli. Koło Gospodyń Wiejskich, klub sportowy LKS Orzeł Palowice, Rada Sołecka z chęcią włączyli się w przygotowania, ale – co ogromnie cieszy – liczni mieszkańcy sami dopytywali jak mogą pomóc w organizacji dożynek. Nie zawiedli tez uczestnicy imprezy. Na palowickim boisku doskonała zabawa trwała do północy. A zjechali się na nią nie tylko mieszkańcy powiatu rybnickiego, ale także sąsiednich miejscowości".

Organizatorami wydarzenia byli:
Starostwo Powiatowe w Rybniku, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

źródło: Czerwionka-Leszczyny 
Poleďż˝ na Facebook