nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Niedziela, 2024.09.08 :: Marii, Adrianny - temperatura 28.6°C - prďż˝dko�� wiatru 6.5km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Wsi spokojna, wsi wesoła...

nawigacja: Artykuły » Wsi spokojna, wsi wesoła...Palowice to malownicza wieś położona na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, pewnie mało znana mieszkańcom spoza obszaru powiatu rybnickiego, ale równie piękna jak ta, którą opiewał Jan Kochanowski w swojej pieśni. Co może zachwycać w Palowicach?

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Palowicach - fot. Łukasz Malcharek

Budząca się po długiej zimie przyroda zachęca mieszkańców do spacerów. Piękne lasy, stawy, ciekawostki przyrodnicze i historyczne oraz życzliwi ludzie - to atrakcyjna palowicka oferta.

Pierwszy urzędowy dokument o Palowicach pochodzi z 1308 roku i sporządzony został w Raciborzu. 25 lutego tegoż roku książę raciborski Leszek Daruje "Cocolug", czyli Hochołóg w Palowicach, swojemu wiernemu słudze Dominikowi.

Podążając szlakiem pieszym, konnym, rowerowym przez tę ciekawą wieś, mamy okazję zobaczyć Palowckie Pojezierze, które stanowi integralną część Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Bystry turysta może tutaj zobaczyć zimorodka, bociana czarnego czy czaplę siwą. Ponadto w okolicznych lasach można spotkać żmije zygzakowate, traszki, jaszczurki żyworodne czy zaskrońce, natomiast latem zapraszamy do lasu na jagody i grzyby.

Obiektem godnym zainteresowania w Palowicach jest kościół pw. Świętej Trójcy - najprawdopodobniej najstarszy budynek na terenie powiatu. Kościółek powstał w 1594-1595 w Leszczynach, a na obecne miejsce trafił w 1981 roku.

Palowice bogate są w wiele bezcennych zabytków. Jednym z nim są ruiny huty Waleska stojące w palowickich lasach obok stawów Garbacz i Gichta. Pozostałość po hucie zwana jest Gichtą i jest pamiątką rodzimego przemysłu hutniczego.

Już w połowie XVIII w. istniała w tym miejscu pierwsza kuźnica. Produkowano w niej żelazo sztabowe metodą prymitywnego wytopu rudy darniowej. Ceglana budowla z kwadratową wieżą o czterech kondygnacjach wybudowana w 1830 r. ma 15 m wysokości i zachowała się do czasów dzisiejszych.

Niedaleko centrum Palowic położony jest, niestety dziś już w zrujnowany, dwór zbudowany przez Emanuela von Tlucka, zwany potocznie zamkiem. Wzniesiony został w latach 1860-1880 w stylu klasycystycznym. Palowicacka wieś, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zachwyca i kusi odwiedzających swoim ciekawym krajobrazem, piękną przyrodą, ciekawymi legendami. Warto wybrać się na wycieczkę do Palowic.

Mirela Grzegorzek
Patrycja Domańska

[ źródło: "Gazeta Wyborcza" publikacja artykułu 7 maja 2010 ]
Poleďż˝ na Facebook