nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Poniedziaďż˝ek, 2024.05.20 :: Bernardyna, Bazylego - temperatura 11.6°C - prďż˝dko�� wiatru 0km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Nowa szkoła

nawigacja: Kultura i Oświata » Szkoła podstawowa » Nowa szkoła
Powi�zane artyku�y:

Zamysł budowy nowej szkoły podstawowej w Palowicach powstał pod koniec 1958r., po ogólnopolskim haśle ówczesnych władz "Tysiąc szkół na Tysiąclecie". Wyłoniono społeczny Komitet Budowy Szkoły z Henrykiem Lanusznym na czele. W wyniku starań tychże społeczników w następnym roku uzyskano potwierdzenie Biura Projektów w Gliwicach na opracowanie dokumentacji technicznej nowej szkoły.

Długo trwały przygotowania, wreszcie, w roku 1962 uzgodniono, że 40% kosztów budowy będzie czynem społecznym mieszkańców Palowic. Palowiczanie dobrowolnie zadeklarowali udział pieniężny i fizyczny w budowie. Wyznaczono parcele w parku nieopodal zamku. Pozyskano własne drewno budowlane i piasek. Doliczając ponadto nieodpłatne wykonanie dokumentacji w Gliwicach, uzyskano wymagany % udziału społecznego. Latem 1964r. ruszyły roboty murarskie. Dnia 2 października uroczyście wbudowano Akt Erekcyjny. Do końca tegoż roku budynek osiągnął "stan zerowy". W pierwszej połowie 1965r. przygotowywano wnętrze: instalacje, tynkowanie, malowanie i wyposażenie. Minęło lato, nowa szkoła w Palowicach gotowa była do przekazania. Datę uroczystości wyznaczono na 10 października 1965r. Dzień później w murach nowej szkoły rozpoczęły się normalne zajęcia. Młodzież palowicka pożegnała na zawsze dotychczasową XIX-wieczną "staruszkę".

Nowej Szkole Podstawowej w Palowicach nadano imię Stefana Żeromskiego. Od 1966r. szkoła stała się ośmioklasową. Grono pedagogiczne zostało znacznie powiększone. W 1972r. cała parcela szkolna została ogrodzona metalowym płotem. Tego samego roku dyrektorem został Bogusław Kotwa. Z jego inicjatywy zbudowane zostało lodowisko oraz dom nauczyciela, który do użytku został oddany 20 października 1974r. Od 1982r. dyrektorem szkoły był mgr Tomasz Pyszny, rok później mgr Robert Kowol. Natomiast od połowy lat 80. do dnia dzisiejszego stanowisko to obejmuje mgr inż. Damian Gańczorz. W 1990r. do szkół w kraju, także w Palowicach, powróciła religia.

W październiku 2002r. zaczęto rozbudowę budynku nowej szkoły. Dzięki tej rozbudowie szkoła zyskała nowe pomieszczenia na oddział zerowy oraz aulę. Nowo wybudowana część została oddana do użytku we wrześniu 2003r. podczas gminnej, uroczystej inauguracji roku szkolnego.


ostatnie zmiany dn. 20.07.2008 godz. 22:27:
Od 1982r. dyrektorem szkoły był dr Stanisław Pyszny, rok później mgr Robert Kowol.
Od 1982r. dyrektorem szkoły był mgr Tomasz Pyszny, rok później mgr Robert Kowol.

Poleďż˝ na Facebook