nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Czwartek, 2024.11.21 :: Janusza, Konrada - temperatura 0.5°C - prďż˝dko�� wiatru 4.7km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Trasy rowerowe

nawigacja: Palowice » Trasy rowerowe

Trasy rowerowe - Palowice, Czerwionka-Leszczyny

  • Trasa nr 2
    przebieg: Jaśkowice - Czerwionka - Malenie - Leszczyny
    długość na terenie gminy: 7,1 km

  • Trasa nr 10
    przebieg: Rybnickie Błonie - Gotartowice - Szczejkowice - Żory - Pszczyna
    długość na terenie gminy: 6,5 km

  • Trasa nr 291
    przebieg: Ornontowice - Dębieńsko Wielkie - Bełk - Palowice - Woszczyce
    długość na terenie gminy: 12,6 km

    Trasa z Ornontowic polnymi drogami dociera do Dębieńska Wielkiego - dzielnicy Czerwionki-Leszczyn, gdzie zobaczyć można kościół z początku XIX wieku, karczmę i ruiny dworku z tegoż okresu. Dalej jedziemy aleją kasztanową w kierunku południowym, wjeżdżamy w las, porastający Ramżę (325 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie regionu. Wyjeżdżając z lasu napotykamy żółtą trasę rowerową nr 2, a następnie przejeżdżamy przez niestrzeżony przejazd kolejowy linii Rybnik - Katowice, a potem obok zabudowań gospodarczych w Bełku. Z lewej strony w pewnym oddaleniu, widoczny jest między drzewami drewniany kościółek z 1753 roku, z cennym wyposażeniem wnętrza. Dojeżdżamy do drogi Rybnik - Katowice w dzielnicy Bełk, przekraczamy ją i przez przysiółki Marynów i Lasowiska dojeżdżamy do Palowic. W Palowicach warto zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Trójcy z 1593 r., przeniesiony tu w 1981 r. z Leszczyn. Trasa prowadzi dalej leśnymi drogami do Woszczyc, gdzie można obejrzeć XIX wieczny pałacyk neobarokowy oraz kościół. Tu szlak się kończy.
  • Trasa nr 301
    przebieg: Leszczyny - Przegędza - Szczejkowice - Żory
    długość na terenie gminy: 12,7 km

  • Trasa nr 305
    przebieg: Orzesze - Zazdrość - Palowice - Żory
    długość na terenie gminy: 5,4 km

    Trasa lasem z Orzesza przez Zazdrość dociera do Palowic, gdzie mijamy trasę rowerową niebieską nr 291 i dojeżdżamy do centrum wsi, w której znajduje się klasycystyczny dwór z początku XIX w., usytuowany na skraju parku, a także oficyna dworska, dawna gorzelnia oraz XIX wieczne kapliczki. Stąd udajemy się w kierunku południowo-zachodnim na ulicę Szkolną i po krótkiej jeździe osiągamy las. Po chwili napotykamy biegnące z prawej strony znaki niebieskie pieszego szlaku Początków Hutnictwa ROW, które będą nam towarzyszyć aż na Gichtę. Jedziemy między pięknie położonymi stawami łańcuchowymi obfitującymi w ptactwo wodne, a następnie dojeżdżamy do Gichty, gdzie kończy się szlak.
W tym dziale zostały opublikowane opisy tras przechodzących przez naszą miejscowość - Palowice. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie GiM Czerwiona-Leszczyny.

Materiały źródłowe: [ Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny ]
Poleďż˝ na Facebook