nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

ďż˝roda, 2023.11.29 :: Błażeja, Saturnina - temperatura -3°C - prďż˝dko�� wiatru 6.1km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Alfred Buchta

nawigacja: Architektura » Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej » Alfred Buchta
Powi�zane artyku�y:
"Fridek" bardziej zaś oficjalnie Alfred Buchta urodził się w 1931r. w Palowicach; syn cieśli Jakuba i Jadwigi z domu Fuchs. W 1957r. ożenił się z Genowefą Lanuszny - mieszkanką Palowic. Alfred Buchta - Palowice Emerytowany górnik KWK "Kleofas", w której pełnił funkcję sztygara; z zamiłowania rzeźbiarz, etnograf i pszczelarz. Jego największą pasją było stolarstwo artystyczne, a w szczególności sztuka sakralna. W jego ogrodzie można zobaczyć konny wózek kopalniany, oryginalny gołębnik na słupie, a także kamień graniczny powiatów pszczyńskiego i rybnickiego.

Kolekcjoner wszystkiego co składa się na historię naszego śląskiego regionu - mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych itp. Jego zbiory są prezentowane na wystawach, m.in. w sali Domu Kultury w Czerwionce, Muzeum Miejskim w Żorach. Właśnie tam 1.03.1999r. trafiły 72 "antyki", a później 15.07.2002r. dodano jeszcze 73 przedmioty. Można je zobaczyć w stałej ekspozycji Działu Historii i Kultury Regionu.

Prace, które wykonał to m.in. odnawianie kościoła w Woszczycach, wykonanie tabernakulum dla kościoła w Łaziskach Górnych, pomoc w wykonaniu ołtarza dla parafii Bujaków, wykonanie szopki dla ks. biskupa Gerarda Bernackiego, renowacja eksponatów dla Skansenu w Chorzowie, tablica pamiątkowa poświęcona patronom SP nr 8 w Dębieńsku Wielkim, figurę Chrystusa dla parafii w Mokrem, figurę św. Jana Nepomucena w Bujakowie, figurę Chrystusa ukrzyżowanego na cmentarz komunalny w Palowicach oraz wiele innych prac. Pomagał przy odnowieniu kościołów w Cieszynie, Zgoniu, Miedźnej, Ćwiklicach, Wilczy, Rudach Wielkich, Katowicach Brynowie oraz na Zamku w Pszczynie. Efekty Jego pracy pozostały również w Palowicach.

Wykazał się wielkim poświęceniem w przeniesienie drewnianego kościółka z Leszczyn do Palowic w 1981r. Był inicjatorem powstania przystanku kolejowego Palowice-Kolonia jak również zaangażował się w wykonanie drewnianej konstrukcji w zameczku rodzinnej miejscowości. W kadencji Rady Miejskiej 1990 - 1994 pełnił funkcję radnego jak również funkcję członka Komisji Oświaty, Wychowania i Kultury, a w latach 1992 - 1996 funkcję sołtysa Palowic. Jesienią 1996r. ciężko zachorował i nie zdążył już ukończyć rozpoczętych prac. W 1997r. został uhonorowany nagrodą Karolinki. Zmarł 29 lipca 2006r.
Poleďż˝ na Facebook