nasze serwisy:LKS Orzeł Palowice |Parafia Palowice.NET |Ochotnicza Straż Pożarna |Kanał Youtube

Wtorek, 2024.03.19 :: Józefa, Bogdana - temperatura 1.1°C - prďż˝dko�� wiatru 2.2km/h [ zobacz historiďż˝ ]

Pamiątki

nawigacja: Palowice » PamiątkiPocztówki z Palowic

Pocztówki z PalowicPod koniec 2009 roku wydaliśmy dwie pamiątkowe pocztówki z fotografiami naszego zabytkowego kościółka. Pocztówki te można zobaczyć i nabyć przed i po Mszy Św. w zakrystii. Całkowity dochód ze sprzedaży tych pocztówek zostanie przeznaczony na opłaty związane z utrzymaniem serwera.

[ 1,50 zł / szt. ]


Kalendarz 2008

700-lecie istnienia Palowic - Kalendarz 2008W roku 2008 obchodzimy jubileusz 700-lecia istnienia Palowic. Z okazji tej został wydany  kalendarz ścienny na 2008r., na którym umieszczono fotografie obiektów użytku publicznego, zabytków oraz przyrody.

[ archiwum ]


Książka: "Palowice. Droga do parafii" Sylwester Musiolik

"Droga do parafii... Była kręta i trudna, usłana słabościami i przeciwnościami, jakie niosły ze sobą lata słusznie minione; lecz była to również droga nie stygnących nadziei i zapału, zaangażowania i uporu, bez których myślenie o budowie nowego kościoła u schyłku lat 70. byłoby niemożliwe. Książka - Palowice, droga do parafii W klimacie politycznej odwilży i wyboru kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową odżyły jednak starania o utworzenie wspólnoty parafialnej w Palowicach."

W książce "Palowice. Droga do parafii" ukazana zostaje społeczność palowicka oraz jej wierność Kościołowi na przestrzeni wieków, czego efektem jest drewniany kościółek p.w. Trójcy Przenajświętszej. Przez 400 lat stał nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1 w Leszczynach. W marcu 1980r. zdecydowano o jego rozbiórce, a już rok później został zrekonstruowany w Palowicach. Książka ukazuje dzieje społeczności od czasów, kiedy Palowice stanowiły część dekanatu oświęcimskiego, później pszczyńskiego, mikołowskiego, wreszcie żorskiego. Należy podkreślić, że szczególną wartość zajmują w tej publikacji unikatowe zdjęcia z okresu rozbiórki, rekonstrukcji zabytku; fotografie ks. Alfreda Szkróbki - pierwszego budowniczego palowickiej świątyni, ks. Wilhelma Dłucika - ówczesnego proboszcza w Leszczynach czy też ks. biskupa Herberta Bednorza, który w październiku 1981r. dokonał poświęcenia zabytkowej świątyni wzniesionej na nowym miejscu.

Ks. Reinhard Schittko - pierwszy proboszcz palowickiej parafii, napisał: "Książka ta dla wielu będzie okazją do przywołania wspomnień, dla wielu winna być lekcją historii i źródłem wiedzy o własnej tożsamości. Tym bardziej, że jest efektem długoletnich dociekań historycznych i kronikarskich zapisów człowieka, który w szczególny sposób umiłował sobie rodzinne strony. Dla nas wszystkich książka ta niech będzie milenijnym znakiem roku 2000".

[ archiwum ]


Kalendarz 2006:

Jubileusz 25-lecia parafii oraz 400-lecia kościoła - kalendarz 2006Z okazji jubileuszu 25-lecia parafii oraz 400-lecia kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej został wydany kalendarz ścienny na 2006r.  Umieszczono na nim wizerunek Jana Pawła II oraz jego następcy - Benedykta XVI. Najciekawszym elementem kalendarza jest miedziana plakietka, przedstawiająca palowicką świątynię..

[ archiwum ]

Poleďż˝ na Facebook